Tekstiiliopettajaliiton muodostavat 17 jäsenyhdistystä 

Paikallisyhdistykset järjestävät monenlaista ohjelmaa jäsenilleen ja toimivat merkityksellisenä yhteisönä tekstiilityön opettajille, jotka ovat lähes poikkeuksetta koulunsa ainoita oppiaineen edustajia. 

Liittoon liittyminen tapahtuu Tekstiiliopettajaliiton toimiston kautta. Täytä jäsentietolomake "liity jäseneksi" -osiossa.

ETELÄ-HÄMEEN TEKSTIILIOPETTAJAT
Anu Vartiainen, puheenjohtaja, anu.vartiainen (at) hmledu.fi
Anu Pääskyvuori, sihteeri ja jäsenrekisterinhoitaja
Tuula Ohvo, taloudenhoitaja


ETELÄ-POHJANMAAN TEKSTIILIOPETTAJAT
Tarja Liinamaa, puheenjohtaja, tarja.liinamaa ( at ) lapua.fi
Kirsi Ahonen, sihteeri ja jäsenrekisterinhoitaja
Laura Pajula, taloudenhoitaja


HELSINGIN SEUDUN TEKSTIILIOPETTAJAT
Liisa Vuolas, puheenjohtaja, liisa.vuolas (at) eduvantaa.fi
Hanna Pylvänäinen, sihteeri
Marjo Malinen, taloudenhoitaja


KYMENLAAKSON TEKSTIILIOPETTAJAT
Saija Nurminen, puheenjohtaja, saija.nurminen (at) edukouvola.fi
Mirja-Liisa Koskinen, sihteeri ja jäsenrekisterinhoitaja
Marjaana Rongas, taloudenhoitaja


KOTEX (Itä-Suomen yliopiston kotitalouden- ja käsityönopettajaksi opiskelevien ainejärjestö)

Essi Rajapolvi, puheenjohtaja, essiraj (at) student.uef.fi 
Salli Pehkonen, sihteeri
Jemina Backman, jäsenrekisteri- ja taloudenhoitaja           kotexry@gmail.com


KÄSITYS (Helsingin yliopiston käsityöopettaja- ja käsityötieteen opiskelijoiden ainejärjestö)
Nora Kannisto, puheenjohtaja, nora.kannisto (at) helsinki.fi
Eveliina Puska, sihteeri
Siiri Heiskanen taloudenhoitaja ja jäsenrekisterinhoitaja


LAHDEN SEUDUN TEKSTIILIOPETTAJAT
Nina Pakkala, puheenjohtaja, ninnu86 ( at ) hotmail.com
Julia Mäkelä, sihteeri
Minna Lindqvist, taloudenhoitaja
Katri Pirinen, jäsenrekisterinhoitaja


LAPIN TEKSTIILIOPETTAJAT
Hely Perunka, puheenjohtaja, hely.perunka (at) roiedu.fi
Anitta Heikkilä, sihteeri
Seija Schroderus, taloudenhoitaja


OULUN SEUDUN TEKSTIILIOPETTAJAT
Sanna Goman puheenjohtaja ja jäsenrekisterihoitaja, sanna.goman (at) eduouka.fi
Marika Kerola, sihteeri
Suvi Palosaari, taloudenhoitaja                                               tekstiilioulu@gmail.com


POHJOIS-KARJALAN KÄSITYÖNOPETTAJAT
Kirsi Turunen, puheenjohtaja, kirsi.h.turunen (at) jns.fi
Katja Purmonen, sihteeri, jäsenrekisterinhoitaja, taloudenhoitaja
pk.kasityonopettajat@gmail.com


POHJOIS-SAVON TEKSTIILIOPETTAJAT
Sanni Kettunen, puheenjohtaja, sanni.m.kettunen@gmail.com
Merja Kauppinen, sihteeri, jäsenrekisterinhoitaja
Solja Tiikkainen, taloudenhoitaja


SAIMAAN TEKSTIILIOPETTAJAT
Anne Kankaanranta, puheenjohtaja ja jäsenrekisterihoitaja, kankanne (at) gmail.com
Elina Moisio, sihteeri
Helena Suninen, taloudenhoitaja


SATAKUNNAN TEKSTIILIOPETTAJAT
Katri Arohonka, puheenjohtaja, katri.arohonka (at) gmail.com
Sari Tuominen, sihteeri ja jäsenrekisterinhoitaja
Satu Grönman, taloudenhoitaja


SVENSKA SLÖJDLÄRARE
Nanda Björklund, puheenjohtaja, nanda.bjorklund (at) edu.hel.fi
Maj Åberg-Hildén, sihteeri
Anna Valkeakari, jäsenrekisterinhoitaja
Micaela Ekwik, taloudenhoitaja


TAMPEREEN SEUDUN TEKSTIILIOPETTAJAT
Anne Lintula, puheenjohtaja, anne.lintula (at) tampere.fi
Sanna Nykänen, sihteeri
Paula Kivimäki, jäsenrekisterinhoitaja
Saija Luiro, taloudenhoitaja


TK-KILTA (Turun yliopiston opettajankoulutuslaitoksen Rauman yksikön käsityön aineenopettajaopiskelijoiden kilta)
Jenni Laaksonen, puheenjohtaja, puheenjohtaja (at) tkkilta.fi
Karoliina Hietala, sihteeri ja jäsenrekisterihoitaja
Eveliina Salminen, taloudenhoitaja 


TURUN SEUDUN TEKSTIILIOPETTAJAT
Johanna Säilä, puheenjohtaja ja jäsenrekisterinhoitaja johanna.saila (at) turku.fi
Minna Hänninen, sihteeri
Elina Nikula, taloudenhoitaja