Tekstiiliopettajaliiton muodostavat 15 jäsenyhdistystä 

Paikallisyhdistykset järjestävät monenlaista ohjelmaa jäsenilleen ja toimivat merkityksellisenä yhteisönä tekstiilityön opettajille, jotka ovat lähes poikkeuksetta koulunsa ainoita oppiaineen edustajia. 

Liittoon ja paikallisyhdistyksiin liittyminen tapahtuu Tekstiiliopettajaliiton toimiston kautta. Täytä jäsentietolomake "liity jäseneksi" -osiossa.

Sääntömuutoksen jälkeen on vuodesta 2024 lähtien mahdollista kuulua Tekstiiliopettajaliittoon myös henkilöjäsenenä. Henkilöjäsenyyttä voi hakea sellainen käsityönopettaja, jonka asuinpaikan läheisyydessä ei ole paikallisyhdistystä tai jonka lähimpään paikallisyhdistykseen on pitkä etäisyys, joka hankaloittaa yhdistyksen toimintaan osallistumista. 


ETELÄ-HÄMEEN TEKSTIILIOPETTAJAT

Marika Leskinen, puheenjohtaja, marika_leskinen(at)hotmail.com

Anu Pääskyvuori, sihteeri ja jäsenrekisterinhoitaja

Tuula Ohvo, taloudenhoitaja


ETELÄ-POHJANMAAN TEKSTIILIOPETTAJAT

Tarja Liinamaa, puheenjohtaja, tarja.liinamaa (at) lapua.fi

Minna Ylihärsilä, sihteeri ja jäsenrekisterinhoitaja

Laura Pajula, taloudenhoitaja


HELSINGIN SEUDUN KÄSITYÖNOPETTAJAT

Elina Warpén, puheenjohtaja, pj.helsinginseudunksope(at)gmail.com 

Ilona Parviainen, sihteeri

Sanna Lindeman, jäsenrekisterihoitaja 

Mari Salovaara, taloudenhoitaja


KYMENLAAKSON TEKSTIILIOPETTAJAT

Saija Nurminen, puheenjohtaja, saija.nurminen (at) edukouvola.fi

Mirja-Liisa Koskinen, sihteeri ja jäsenrekisterinhoitaja

Marjaana Rongas, taloudenhoitaja


KOTEX (Itä-Suomen yliopiston kotitalouden- ja käsityönopettajaksi opiskelevien ainejärjestö)

Essi Rajapolvi, puheenjohtaja, essiraj (at) student.uef.fi 

Salli Pehkonen, sihteeri

Jemina Backman, jäsenrekisteri- ja taloudenhoitaja                                          kotexry(at)gmail.com


KÄSITYS (Helsingin yliopiston käsityöopettaja- ja käsityötieteen opiskelijoiden ainejärjestö)

Jenni Hallikainen, puheenjohtaja, jenni.hallikainen (at) helsinki.fi

Ulla Paakkari, sihteeri

Anna Rantamäki taloudenhoitaja ja jäsenrekisterinhoitaja kasitysry(at)gmail.com


LAHDEN SEUDUN TEKSTIILIOPETTAJAT

Nina Pakkala, puheenjohtaja, ninnu86(at)hotmail.com

Kirsi Hakkarainen, sihteeri

Eija Seunala, jäsenrekisterihoitaja ja taloudenhoitaja


POHJOIS-KARJALAN KÄSITYÖNOPETTAJAT

Emmi Torikka, puheenjohtaja,  emmi.p.torikka(at)gmail.com

Katja Purmonen, sihteeri, jäsenrekisterinhoitaja, taloudenhoitaja
pk.kasityonopettajat@gmail.com


POHJOIS-SAVON TEKSTIILIOPETTAJAT

Sanni Kettunen, puheenjohtaja, sanni.m.kettunen(at)gmail.com

Hanna Pötsönen, sihteeri, jäsenrekisterinhoitaja ja taloudenhoitaja


POHJOIS-SUOMEN KÄSITYÖNOPETTAJAT
Sanna Goman puheenjohtaja ja jäsenrekisterihoitaja, sanna.goman (at) eduouka.fi

Marika Kerola, sihteeri

Suvi Palosaari, taloudenhoitaja                                                                            tekstiilioulu@gmail.com


SATAKUNNAN TEKSTIILIOPETTAJAT

Katri Arohonka, puheenjohtaja, katri.arohonka (at) gmail.com

Sari Tuominen, sihteeri ja jäsenrekisterinhoitaja

Satu Grönman, taloudenhoitaja


SLÖJDLÄRARNA RF

Jonna Rämö, puheenjohtaja ja jäsenrekisterinhoitaja, jonna(at)paniq.net

Dennis Rolin, sihteeri

Lena Törnqvist, taloudenhoitaja


TAMPEREEN SEUDUN TEKSTIILIOPETTAJAT

Anne Lintula, puheenjohtaja, anne.lintula(at)tampere.fi

Wiivi Ilomäki, sihteeri

Paula Kivimäki, jäsenrekisterinhoitaja

Inna Marttinen, taloudenhoitaja

trekasityo@gmail.com


TK-KILTA (Turun yliopiston opettajankoulutuslaitoksen Rauman yksikön käsityön aineenopettajaopiskelijoiden kilta)

Juuso Virta, puheenjohtaja, puheenjohtaja(at)tkkilta.fi

Karoliina Hietala, sihteeri ja jäsenrekisterihoitaja

Karoliina Ahblom, taloudenhoitaja 


TURUN SEUDUN TEKSTIILIOPETTAJAT

Johanna Säilä, puheenjohtaja ja jäsenrekisterinhoitaja johanna.saila(at) turku.fi

Minna Hänninen, sihteeri                                                                                                  

Elina Nikula, taloudenhoitaja