Tekstiiliopettajaliiton muodostavat 17 jäsenyhdistystä 

Paikallisyhdistykset järjestävät monenlaista ohjelmaa jäsenilleen ja toimivat merkityksellisenä yhteisönä tekstiilityön opettajille, jotka ovat lähes poikkeuksetta koulunsa ainoita oppiaineen edustajia. 

Liittoon liittyminen tapahtuu Tekstiiliopettajaliiton toimiston kautta. Täytä jäsentietolomake "liity jäseneksi" -osiossa.






ETELÄ-HÄMEEN TEKSTIILIOPETTAJAT
Tiina Hytti, puheenjohtaja, tiina.hytti (at) janakkala.fi
Anu Pääskyvuori, sihteeri ja jäsenrekisterinhoitaja
Tuula Ohvo, taloudenhoitaja






ETELÄ-POHJANMAAN TEKSTIILIOPETTAJAT
Tarja Liinamaa, puheenjohtaja, tarja.liinamaa (at) lapua.fi
Minna Ylihärsilä, sihteeri ja jäsenrekisterinhoitaja
Laura Pajula, taloudenhoitaja






HELSINGIN SEUDUN KÄSITYÖNOPETTAJAT
Liisa Vuolas, puheenjohtaja, liisa.vuolas (at) eduvantaa.fi
Elina Määttänen, sihteeri
Tiia Ojamaa, jäsenrekisterihoitaja                                                                                   Mari Salovaara, taloudenhoitaja






KYMENLAAKSON TEKSTIILIOPETTAJAT
Saija Nurminen, puheenjohtaja, saija.nurminen (at) edukouvola.fi
Mirja-Liisa Koskinen, sihteeri ja jäsenrekisterinhoitaja
Marjaana Rongas, taloudenhoitaja






KOTEX (Itä-Suomen yliopiston kotitalouden- ja käsityönopettajaksi opiskelevien ainejärjestö)

Essi Rajapolvi, puheenjohtaja, essiraj (at) student.uef.fi 
Salli Pehkonen, sihteeri
Jemina Backman, jäsenrekisteri- ja taloudenhoitaja                                           kotexry@gmail.com






KÄSITYS (Helsingin yliopiston käsityöopettaja- ja käsityötieteen opiskelijoiden ainejärjestö)
Anna Rantamäki, puheenjohtaja, anna.rantamaki (at) helsinki.fi
Ulla Paakkari, sihteeri
Siiri Heiskanen taloudenhoitaja ja jäsenrekisterinhoitaja






LAHDEN SEUDUN TEKSTIILIOPETTAJAT
Nina Pakkala, puheenjohtaja, ninnu86 ( at ) hotmail.com
Minna Lindqvist, sihteeri
Katri Pirinen, jäsenrekisterihoitaja
Eija Seunala, taloudenhoitaja






LAPIN TEKSTIILIOPETTAJAT
Hely Perunka, puheenjohtaja, hely.perunka (at) roiedu.fi
Anitta Heikkilä, sihteeri
Seija Schroderus, taloudenhoitaja






OULUN SEUDUN TEKSTIILIOPETTAJAT
Sanna Goman puheenjohtaja ja jäsenrekisterihoitaja, sanna.goman (at) eduouka.fi
Marika Kerola, sihteeri
Suvi Palosaari, taloudenhoitaja                                                                               tekstiilioulu@gmail.com






POHJOIS-KARJALAN KÄSITYÖNOPETTAJAT
Aija Tahvanainen, puheenjohtaja,  aija.tahvanainen (at) edu.joensuu.fi
Katja Purmonen, sihteeri, jäsenrekisterinhoitaja, taloudenhoitaja
pk.kasityonopettajat@gmail.com






POHJOIS-SAVON TEKSTIILIOPETTAJAT
Sanni Kettunen, puheenjohtaja, sanni.m.kettunen@gmail.com
Merja Kauppinen, sihteeri ja jäsenrekisterinhoitaja
Solja Tiikkainen, taloudenhoitaja






SAIMAAN TEKSTIILIOPETTAJAT
Anne Kankaanranta, puheenjohtaja ja jäsenrekisterihoitaja, kankanne (at) gmail.com
Elina Moisio, sihteeri
Helena Suninen, taloudenhoitaja






SATAKUNNAN TEKSTIILIOPETTAJAT
Katri Arohonka, puheenjohtaja, katri.arohonka (at) gmail.com
Sari Tuominen, sihteeri ja jäsenrekisterinhoitaja
Satu Grönman, taloudenhoitaja





SVENSKA TEXTILLÄRARE
Jonna Rämö, puheenjohtaja, jonna (at) paniq.net
Dennis Rolin, sihteeri
Jonna Rämö, taloudenhoitaja






TAMPEREEN SEUDUN TEKSTIILIOPETTAJAT
Anne Lintula, puheenjohtaja, anne.lintula (at) tampere.fi
Sanna Nykänen, sihteeri
Paula Kivimäki, jäsenrekisterinhoitaja
Saija Luiro, taloudenhoitaja





TK-KILTA (Turun yliopiston opettajankoulutuslaitoksen Rauman yksikön käsityön aineenopettajaopiskelijoiden kilta)
Piritta Peltomäki, puheenjohtaja, puheenjohtaja (at) tkkilta.fi
Karoliina Hietala, sihteeri ja jäsenrekisterihoitaja
Eveliina Salminen, taloudenhoitaja 






TURUN SEUDUN TEKSTIILIOPETTAJAT
Johanna Säilä, puheenjohtaja ja jäsenrekisterinhoitaja johanna.saila (at) turku.fi
Minna Hänninen, sihteeri                                                                                                  
Elina Nikula, taloudenhoitaja